Navigace

Jak se bezpečně připojit k síti?

Jak se bezpečně připojit k síti?

Každé zařízení, ať už počítač nebo telefon, které chce komunikovat s okolním světem, se musí připojit na nějakou síť. Předpokládáme, že interní připojení, ať už z kanceláře nebo z domova, mají všichni ošetřeno a upraveno dle potřeb jednotlivé organizace či osoby, případně dle doporučení a konfigurace z Cloud Holdingu. Primárně bychom však rádi upozornili na externí připojování do veřejných WIFI a jiných nezabezpečených sítí a hotspotů.

Připojování zařízení k veřejné WIFI/Hotspotům je v dnešní době z pohledu kyberbezpečnosti přirovnáváno k „ruské ruletě s automatickou zbraní“ – prostě velmi riskantní. Nikdy totiž nevíte, kdo je v dané sítí a už vůbec nemůžete vědět, co se v ní odehrává, kdo poslouchá a kdo chce sbírat Vaše data.

Jak takové připojení užívat bezpečně?

Připojení je možné použít pouze za předpokladu, že se budete řídit striktními pravidly. Těmi pravidly jsou konfigurace a nasazení VPN (Virtual Private Network) – toto zařízení/SW zašifruje komunikaci mezi zařízením a koncovým bodem/Vaší společností, a to s tím, že tuto komunikaci při správném nastavení „vyčistí“ a „prožene“ přes firemní Firewally a jinými bezpečnostními prvky v organizaci. Takové připojení musí vždy probíhat nezbytně nutnou dobu a neměli by se při takto rizikovém spojení zasílat žádná citlivá data. Čím delší dobu jste připojeni, tím větší šanci má útočník získat údaje z Vašeho zařízení.

Mnohem bezpečnější je použít svůj mobilní telefon a funkci HotSpot se zapnutým zabezpečením společně s použitím funkce VPN. V dnešní době vysokorychlostního datového spojení přes mobilní síť, se zdá být funkce veřejné WIFI nebo Hotspotu již poměrně zastaralá a nebezpečná.

Jak na bezpečné prohlížení stránek?

Bezpečné prohlížení webových stránek zahrnuje několik kroků, které chrání uživatele před kybernetickými hrozbami. Patří sem používání aktuálního antivirového softwaru, pravidelná aktualizace operačního systému a aplikací, vyhýbání se podezřelým odkazům a stahování souborů pouze z důvěryhodných zdrojů. Důležité je také pravidelné čištění cache a cookies, což může snížit riziko sledování a útoků.

Bezpečné a nebezpečné weby

Bezpečné weby jsou ty, které používají HTTPS protokol, což znamená, že komunikace mezi uživatelem a webovou stránkou je šifrovaná a chráněná proti odposlechu. Tyto weby mají v adresním řádku prohlížeče ikonu zámku, což indikuje, že jsou zabezpečené. Vždy je dobré ověřit legitimitu webových stránek, zejména při zadávání osobních údajů nebo provádění online plateb.

Ověřování webových stránek (url adres) lze provádět např. na adrese https://www.virustotal.com/gui/home/url, nebo na jiných adresách s podobnými funkcemi. Následně by Vám měla přijít odpověď v podobném formátu.

Nebezpečný web označovaný jako Darkweb je část internetu, která není indexována vyhledávači a je přístupná pouze prostřednictvím speciálních softwarových nástrojů, jako je například „Tor“. Darkweb je často spojován s nelegálními aktivitami, jako je obchod s drogami, zbraněmi a kradenými údaji. Pro běžné uživatele je důležité se darkwebu vyhýbat a soustředit se na bezpečné a legální části internetu. Nebezpečné mohou být i různé odkazy, které dostáváte do mailu, SMS a jiných aplikací. Příklad nebezpečného podvodného webu můžete vidět zde:

Tak už víte, co se skrývá za bezpečným a funkčním připojením do Vaší organizace?

TeamViewer Pro Windows Pro MAC

+420 222 300 800 info@ipodnik.cz

cs sk